נחירה ושינה

בעלי לשון קשורה עלולים לסבול מבעיות נחירה ושינה. כמיליון איש בישראל סובלים מבעיות נחירה והפרעות שינה שונות, אבל נחירות הן לא רק נושא להתבדחויות: הן יכולות לסכן חיים.

רבים מהם פוטרים את העניין כלאחר יד, מבלי לקחת בחשבון שהנחירה עלולה להיות סימן אזהרה לתופעות חמורות יותר הפוגעות באיכות החיים ובתוחלת החיים.

הסטטיסטיקה מראה כי כ-30 אחוזים מהגברים וכ-20 אחוזים מהנשים בישראל מעל גיל 40, נוחרים בשנתם.

כמיליון איש הסובלים מבעיות נחירה ומהפרעות נשימה בשינה, המתבטאות בשינה קטועה ולא פעם גם בתפקוד לקוי במשך היום, עקב עייפות ועצבנות.

הנחירה, המהווה לא פעם נושא להלצות וקינטורים, מפריעה הן לנוחר והן לסובבים אותו. לא אחת היא מהווה גורם מפריד בין בני זוג, לאחר שבן הזוג הנוחר אינו מאפשר לבן זוגו שינה שלווה. אבל הנחירה לא רק גורמת למתחים בין בני זוג על רקע זה היא מפריעה גם לנוחר עצמו, והרבה מעבר למשוער: הנוחר, בארבעה אחוזים מהמקרים, סובל מהפרעות נשימה בשינה עד כדי חנק ממש.

תסמונת דום נשימה היא הפרעה שבה מפסיק החולה לנשום במהלך השינה החולה לפרקי זמן קצרים. הנשימה מתחדשת תוך יקיצה קצרה, לעתים בלתי מורגשת, ונחירה עזה. התסמונת גורמת לשינויים ברמת החמצן בדם וליתר לחץ דם, העלולים לפגוע באיכות החיים, לגרום לעייפות ונטייה לנמנום ואף לסכן את חייו של הסובל מהתסמונת. הנחירה עצמה היא הקול שמתקבל כתוצאה מתנודות של החיך הרך בתקרת הפה, או ברקמות הרכות בעומק הלוע..נחירות נגרמות בשל חסימה במעבר האוויר בזמן השינה שגורם למחסור בחמצן המגיע למוח. עקב המחסור הנוחר שואף שאיפה עזה של אוויר, ובמקרה של ענבל ארוך, לוע צר, דום נשימה, כובד משקל ויתר לחץ דם, נוצרת נחירה רועשת.

הנחירות פוגעות באיכות החיים של הנוחר ובני ביתו אך גם יכולות להוות תמרור אזהרה לתופעות חמורות היכולות לסכן חיים.

למעלה משני שליש מהמבוגרים מתלוננים על בעיות שינה הגורמות לעייפות, נטייה לנמנום, מחלות ואף סכנת חיים אבל רופאים מדווחים על כך לעיתים רחוקות.חסך בשינה יגרום אף לשינויים התנהגותיים, לחוסר ריכוז, לקוצר רוח, לחשיבה לא ממוקדת, לחוסר מקוריות ויצירתיות, לאפאטיה ולפסימיות.

הפרעות נשימה בשינה הן הסיבה העיקרית לחוסר שינה. אדם הסובל מתסמונת דום נשימה בשינה מפסיק לנשום מספר רב של פעמים במשך הלילה וחייו נמצאים לכאורה בסכנה מתמדת. אולם מנגנוני הבקרה של המוח גורמים לו למזלו להקיץ בסיומה של כל הפסקת נשימה. בעקבות ההתעוררויות הקצרות שבהן מתחדשת הנשימה, אין כניסה למצב של שינה עמוקה מה שמותיר את האדם הזה עייף, זועף, חסר ריכוז ונטול אנרגיה.

לעיתים קרובות, מי שסובל מדום נשימה סובל גם מנחרות טורדניות בין עצירת נשימה אחת לשנייה ונושם מהפה במקום מהאף מה שמפחית עוד יותר את סיכוייו לנוח ולאגור כוחות בשנת הלילה.

במחקרים נמצא כי תפקידה של שנת החלום בתוך שנת הלילה היא לארגן את מאגרי הזיכרון המוחיים, לעשות בהם סדר, ” למחוק מן הרשת” פרטי אינפורמציה שאינם חיוניים ורק מעמיסים את הרשת ויוצרים “פקקים” במאגרי הזיכרון.

החלום מנפה את מאגרי המידע הללו ובמצב של דום נשימה בשינה שאינו מאפשר את שנת החלום במלואה יגרום לשיבושי חשיבה קשים ולשיבוש תהליכי הזיכרון, ריכוז ומיקוד.

אנו מוצאים קשר הדוק בין הלשון והשינה של האדם. כאשר הלשון בתת תפקוד ואין גירוי מספיק של פעולת מערכת העיכול, ההשפעה המידית תהיה על איכות השינה, בדרך כלל תהיה נטייה לישון שעות ארוכות על מנת למלא את הצורך של הגוף בשינה מספקת, או שתהיה עייפות מתמדת

זאת ועוד,איכות הנשימה מושפעת אף היא מהלשון, כאשר זו בתת תפקוד הדבר עלול לגרום לנחירות עד דום נשימה בשינה. דבר אשר משפיע באופן ישיר על איכות השינה. קיימים מספר פתרונות לבעיות אלו וביניהם, ניתוק הלשון. כאשר מבצעים ניתוק לשון אצל אדם נוחר הלשון משנה את מיקומה בפה ובלוע ובאופן מידי נפתחות דרכי האוויר גם בזמן השינה, מה שמוריד את עוצמת הנחירות ואת תדירות האפניאה.