מן העיתונות – הורים וילדים, מה קשור?

יעל שחר-שריד

לשון קשורה ושפה עליונה קשורה עלולות לגרום לקשיים ביניקה, ובהמשך למגוון בעיות נוספות בילדים ומבוגרים. על חשיבות האבחון והטיפול המוקדם לתינוקות.

בעשור האחרון, בעיקר בעקבות מגמת החזרה להנקה וההכרה ביתרונותיה, עלתה המודעות לתופעות של לשון קשורה ושפה קשורה אצל ילודים. אלה תופעות מולדות שעלולות ליצור קשיים ביניקה, ויש הטוענים שהן עלולות לגרום אף לבעיות אף-אוזן-גרון חריפות, לקשיים בריכוז ובהתנהגות, במעיים באכילה, בהגייה, בדיבור ועלולות ליצור גם בעיה אסתטית.

בבתי חולים מעטים בלבד מאתרים את הבעיה אצל ילודים, ורק בחלקם מטפלים בה. כדי לבדוק מהם הגורמים לתופעה, כיצד היא באה לידי ביטוי ואיך מטפלים בה, פנינו לשני מומחים בעלי ניסיון רב בתחום,

החברים בצוות הבינלאומי של מקימי IATP- הארגון העולמי לטיפול בלשון קשורה: ד"ר אייל בוצר, מומחה לרפואת שיניים לילדים ונוער ומנהל המרפאה לרפואת שיניים לילדים במרכז הרפואי תל אביב, ורופא השיניים ד"ר רועי פורר.

אף שבתחילה התייחסו לנושא בספקנות, ערכו בשנת 2001 פרופ' שאול דולברג, פרופ' פרנסיס מימוני, ד"ר אייל בוצר ויועצת ההנקה אסתר גרוניס מחקר במרכז הרפואי איכילוב בתל אביב, שהוכיח שלשון קשורה אכן גורמת להפרעות ביניקה וכן את היעילות של ביצוע ניתוק המיתר הקשור. ד"ר בוצר מציין שיש כיום מחקרים המוכיחים שלשון קשורה עלולה לגרום לבעיות ביניקה, וייתכן שגם לשפה הקשורה תפקיד בבעיות ביניקה, אך אין הוכחה לבעיות נוספות שהן עלולות לגרום.

"לשון קשורה ושפה קשורה הן שייר מהעולם העוברי", הוא מסביר. "אצל כל העוברים נפרדת הלשון בשבוע ה-12 מרצפת הפה, כשההיפרדות היא חלקית ונשאר מיתר של שארית רקמה בין הלשון לרצפת הפה. אצל חלק מהילדים קרום הלשון נשאר מחובר ומגביל את תנועתה. שפה קשורה אינה מאפשרת לתינוק להפשיל את השפה החוצה בזמן היניקה, ולכן היניקה תהיה עבורו קשה מאוד. ניתוק השפה ישפר את מכניקת פעולת היניקה, ומומלץ לעשות זאת כדי לאפשר לתינוק להנות מיתרונות ההנקה".

ד"ר פורר מוסיף כי כמעט כל מצב של קושי בהנקה נגרם בגלל לשון קשורה: פצעים, סדקים וכאבים בפטמה, דלקות שד וסתימת צינורות, עייפות, עצבנות וסרבנות ביניקה, פטרת, ריפלוקס, גזים ועצירות או איחור ביציאות, ואף נזלתיות וליחה הן תולדות של הגבלת התנועה בלשון. "בהמשך עלולה לשון קשורה לא מטופלת לגרום לדימוי עצמי נמוך עקב קשיים בהגייה ובדיבור – שיבוש ההיגוי באותיות דטלנ"ת וזשסר"צ, וכן עקב היותה פגם אסתטי מכיוון שלשון קשורה עלולה לגרום לרווח בין השינים התחתונות ואף לנסיגת חניכיים בשיניים התחתונות הקדמיות", הוא מסביר.

ד"ר פורר רואה בלשון קשורה סוג של נכות עם סיכוי גבוה לגרום למגוון גדול של תופעות בעתיד, ומעדיף להגדיר את הלשון כתפקודית או כתת תפקודית מאשר לשון קשורה או קצרה. לדבריו הוא נתקל בבעיות נוספות שעלולות להיגרם עקב הלשון הקשורה אשר לא הוכחו מדעית, ביניהן נוזלים ודלקות באוזניים, נזלתיות והזלת ריר, אכילה בררנית וירידה בשקל, עצירות, בעיות שינה, עיכוב והפרעות דיבור שונות ולעיתים גם הרטבת לילה וחוסר שקט. אחת (או יותר) מן הבעיות הללו באופן כרוני עלולה להיגרם בשל לשון שאינה מנקזת כראוי את חללי הגולגולת והאוזניים ואינה מפעילה כראוי את מערכת העיכול.

בחלק מהמקרים מזוהה התופעה בבית חולים סמוך ללידה כאשר היא בולטת לעין. ההפניה המקצועית לטיפול בלשון קשורה נעשית כיום על ידי יועצת הנקה – כאשר נמצא קושי ביניקה ונשללו סיבות אחרות, או על ידי קלינאית תקשורת ולפעמים על ידי רופא ילדים או רופא שיניים". מסביר ד"ר פורר. "הטיפול יעשה על ידי רופא בעל ניסיון: רופא ילדים, רופא אף-אוזן-גרון, רופא שיניים או כירורג פה ולסת, אשר למדו לבצע את הפרוצדורה, התנסו בה וערוכים לטיפול במקרים הללו". הטיפול הוא פעולה פשוטה ובטוחה שאינה דורשת הרדמה", מסביר ד"ר בוצר, וממליץ לבצע את שחרור הלשון בהקדם: הפעולה הכירורגית מתבצעת במרפאה, כאשר ההורה מחזיק את התינוק על הידיים והרופא מאלחש את המיתר ומשחרר אותו. "אחרי הפעולה הכירורגית נוצר פצע מתחת ללשון, שעל פי רב אינו גורם לכאב. הפצע מחלים תוך שבוע שבועיים. במקביל, הרופא מצייד את ההורים בתרגילים להזזת הלשון". במרפאתו של ד"ר פורר מבוצע הניתוק של

הלשון והשפה העליונה יחד וההורים מודרכים כיצד לפתוח את הפצע תחת הלשון כדי להשיג ריפוי מיטבי במשך כמה ימים בבית, לאחריהם הם חוזרים לביקורת.

ד"ר בוצר אומר כי לא בכל המקרים היה מטפל, כמו במקרים שבהם לא ניתן להביא תועלת (למשל אצל תינוקות שאינם יונקים), או במקרה של כלי דם גדול או מצב שבו עלולים לגרום לתינוק נזק.

ד"ר פורר לעומתו ממליץ לטפל גם בלשון קשורה אחורית שעמיתיו לא נוטים לטפל בה. חובה בעיניו לטפל בכל תופעה המעידה על קשר תפקודי.

מה לגבי טיפול בשפה עליונה קשורה?

"שפה קשורה היא הפרדות חלקית בלבד של השפה העליונה, כאשר נשארת רצועה דקה או פיסת סיבי שריר המחוברת לעצם החניכים". מסביר ד"ר פורר.

בעבר היו מנתקים את המיתר הקדמי כדי למנוע רווח בשיניים. ד"ר בוצר אומר כי בעיית הרווח בשיניים נפתרת ברב המקרים עד גיל 12. "במקרים נדירים דרושה פעולה כירורגית, שהיא מעט מורכבת לעומת הטיפול בינקות".

אם גיליתם שהתינוק שלכם סובל מהתופעה ואתם שואלים את עצמכם האם לטפל או לא, ד"ר פורר מדגיש כי "הקלות שבטיפול, בניגוד לפתרונות אחרים, משמשת מפלט רב לרוב הפונים".

בתכל'ס!

תכנית ההתנתקות

מומלץ לנתק את הלשון הקשורה

הסימפטומים: קושי ביניקה עלול להיות תוצאה של שפה קשורה או לשון קשורה אצל תינוק.

ההשלכות העתידיות: לשון קשורה עלולה להפריע לדיבור ועל פי ד"ר פורר יכולה לגרום גם לנוזלים באוזניים, לדלקות אוזניים, לעיכוב באכילה, לבעיות ביציאות ועוד.

הטיפול: הניתוק פשוט, וגם אצל פעוט מעל גיל שנה מספיק טשטוש קל בלבד. אל תדחו את הטיפול אם התינוק זקוק לו. טיפול בילד גדול יותר עלול להיות כרוך בהרדמה מלאה והוא מסובך יותר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s