בעיות עיכול ותזונה

בעלי לשון קשורה עלולים לסבול מבעיות עיכול ותזונה. פעילותה התקינה של הלשון ניכרת ומשפיעה בקשר ישיר על תקינות מערכת העיכול. כאשר הלשון בתת-תפקוד, מתקצר טווח התנועה של הלשון עד כדי פגיעה ממשית בתפקודים חיוניים שלה והתפתחותן של תופעות ובעיות מסוגים שונים. בהיות שריר הלשון האחראי הראשי להנעת מערכת העיכול מתחילתה ועד סופה ע"י יצירת גל הנעה, ניתן להדגים את הדבר לפעולת ניעור חבל, כאשר תחילת הגל בעוצמה הנכונה הוא מגיע עד סופו. אך כאשר הוא חלש מידי הוא דועך במהירות. אם-כן, בעיות עיכול לסוגיהן, הן תופעה נפוצה שמקורה בלשון קשורה.

מערכת העיכול היא מערכת איברים שמטרתה לקלוט מזון, לפרק אותו ליחידותיו הבסיסיות, לאפשר את ספיגתן לצורך הפקת אנרגיה ובניין הגוף ולפלוט את פסולת המזון שאינה דרושה לגוף בצורת צואה או שתן. ראשיתו של תהליך העיכול היא בפה, כאשר בתוכו מתבצעות פעולות של לעיסת המזון, ערבובו עם הרוק והפיכתו לעיסה לקראת בליעה. פעולות אלה נעשות על ידי השיניים, הלשון, שרירי הלעיסה ובלוטות הרוק. במצב תקין, הלשון משתתפת בלעיסה, מסייעת בעירבוב המזון עם הרוק ואחראית על פעולת הבליעה, בכך שהיא דוחפת את המזון הלעוס למעלה ולאחור כלפי החך והלוע לתוך הושט.
לשון במצב של תת-תפקוד, לעיסת המזון היא חלקית, מופרש פחות נוזל רוק והתנועה הפריסטאלטית של המעי (שתפקידה לדחוף את המזון המעוכל, ובעיקר את הפסולת, במורד המעי) נפגעת בצורה דרסטית. התוצאה היא שמזון לא מעובד נבלע, ולמעשה, נרקב במקום להתעכל. מכאן הדרך לדלקות מעי, עצירויות, שלשולים תכופים וגאזים, קצרה ביותר, ובמקרים קיצוניים מתעוררות הפרעות הורמונאליות ומטבוליות.
בין התופעות המוכרות שמקורן בתהליך עיכול שאינו תקין ניתן למנות:
מעי "רגיז".
נפיחות בטנית.
רגישות גבוהה למזון או חוסר סבילות למזונות שונים(בעקבות רפלקס הקאה מפותח) וכן,תגובות אלרגיות לסוגי מזון שונים.
קושי רב במעבר למוצקים בשנה הראשונה לחיי התינוק.
אנמיה מתמשכת עד תת-תזונה וחסר בויטמינים ומינרלים, בעקבות הגעת המזון ליעדו רקוב במקום טרי, כאשר הגוף אינו יכול לנצל את המרכיבים הדרושים לו.
השמנת יתר עקב בליעת כמויות של מזון שאינו לעוס ואי תחושת שובע.
חשד לריפלוקס, הקאות על בסיס יומיומי וגסטרואנטריטיס (דלקת קיבה ומעי).
אצל ילדים ניתן לראות 'הפרעות אכילה' שונות כגון: העדפת מזונות רכים, אכילה איטית מאוד או בכמות קטנה מאוד. תת-משקל או תת-גדילה.
בפועל, מתרבים המקרים המוכיחים את יעילותה של פרוצדורת ניתוק הלשון בבעיות עיכול ואכילה, בכל הגילאים: כך, לדוגמא, ארבעה ימים בלבד לאחר ביצוע הניתוק, נפתרה בעיית העצירות הכרונית (והכאבים הנלווים אליה) של ילד בן 3. יומיים לאחר ניתוק לשון של תינוק בן חודשיים, פסקו כאבי הבטן שלו וממצב של יציאה אחת בשבוע עבר לשתי יציאות ביום. (מקרים כגון אלו אנו רואים במרפאה לעיתים תכופות אצל המטופלים במגוון גילאים!)
וכך, ישנן דוגמאות נוספות רבות לפתרונן של בעיות עיכול באמצעות ניתוק הלשון הקשורה, החוזרת לרוב לתפקוד תקין באופן מידי ומשיבה את שיווי המשקל המטבולי.